Google Reklam Nasıl Yapılır?

Google reklamı açmak her vatandaşın yapabileceği bir işlemdir. Google’ ın kendi sayfasından bütün işlemler Google’ın yönlendirmesiyle yapılabilir ve herkes kendi reklamını kendisi açabilir. Fakat Google reklam dünyası çok fazla bilgi ve tecrübe gerektiren bir mecradır. Bireylerin kendi kendilerine bilinçsizce açtıkları reklamlar başarısız ve geri dönüşüm yönden zayıf olacaktır.

Google yanlış ya da eksik yapılan reklamları da pahlıya mal etmektedir. Bu nedenle bu işi meslek edinmiş ajanslarla çalışarak yapmak en akıllıca olanıdır.

Google reklam açmak için öncelikle içinde bulunulan sektörü tanımlayan, o sektörü ve yaptığı hizmetleri belirten anahtar kelimeler belirlemektir. Bu anahtar kelimeler Google’ ın da tavsiyeleri alınarak girilir. Reklamın yayında kalacağı saatler ve günler tespit edilir. Google’ ın reklam aracı tıklama başı maliyet usulüyle çalışmaktadır. Tıklama başı maliyeti insanların kendisi belirler. Bu aynı zamanda sıralamayı etkileyen bir faktördür.

Yine sektörü doğru ve can alıcı şekilde yansıtacak bir reklam metni yazılır. Bu insanları etkileyen ve özellikle bütçe konusunda duyuru niteliği taşıyan bir metin olursa reklam geri dönüşlerinde fayda sağlayacaktır.

Son olarak günde en fazla harcanması uygun görülen bütçe belirlenir. Google’ ın araçlarına bildirilen bu maksimum bütçe sayesinde Google reklamları insanların kontrolü dışında aşırı harcama yapmaz. Belirlenen tıklama başı maliyet her tıklamada belirlenen saate kadar işler. Eğer maksimum bütçe kendini tüketmediyse kalanı ertesi güne devreder. Böylece bütçe kontrolü de sağlanmış olur.