Google Reklamının Avantajları Nelerdir?

Günümüz reklam ve pazarlama unsurları devridir.

Herhangi bir sektörde iş yapıyorsanız, çevreniz ve tanıdığınız insanlar dışında yayılma ve bilinir olma ihtiyacı duyuyorsanız reklama, gelirinizin en az çeyreğini yatırmak durumundasınızdır. Üstelik bunu sürekli yapmalısınız.

Google, reklam sektöründe yapılabilecek çalışmalardan bir tanesidir. Fakat tek değildir. Bunun yanında gazete reklamları, dergi reklamları yapılabilir. Ayrıca broşürler basılarak promosyonlu ürünler dağıtılarak, e- posta aracılığıyla mailler gönderilerek reklamlar yapılabilir.

Özellikle gazete reklamları birkaç yıl öncesine kadar oldukça popüler olan bir reklam biçimiydi. Fakat birim başına ödenen reklam tutarı çok yüksektir. Ayrıca reklam verilen gazetenin herkes tarafından okunup okunmadığının öngörüsünü yapmak mümkün değildir. Herkes okumuş olsa bile o anda insanlar ilgilendikleri konuyu direkt olarak aramadıklarından dolayı reklam bilgileri gözden kaçabilir. Dikkat çekmeyebilir. Daha kötü bir ihtimal vardır ki o da reklamın yayınlandığı gazetenin sektörle ilgili ihtiyacı olan insanlar tarafından alınmamış olabilme ihtimalidir. Ayrıca gazete reklamları çok görseller ve animasyonlar içeremeyeceği veya reklam ürünlerinin hepsinin ya da hizmetinin tamamının tanıtılamayacağından için yeterli fikir sunmaz insanlara.

Bir diğer sorun ise küçük olmayan bir maliyete yapılan reklamın kısa süre için geçerli olmasıdır. Ulaşmak istenilen potansiyel müşterinin o gün içinde reklamı görmesi mümkün olmayabilir. Reklam biraz da süreklilik isteyen bir çalışmadır. Gazete reklamları ise maliyetinden dolayı buna pek imkan vermez.

Google reklamları son yıllarda hakimiyetini sürdüren gazete reklamlarının tacını elinden almıştır diyebiliriz.

Artık neredeyse her evde ve iş yerinde bir bilgisayar var. İnsanlar herhangi bir zahmete katlanmadan, yerlerinden kalkma gereği duymadan aradıklarıyla ilgili her türlü araştırmayı internet ortamında yapmaktadır. İnternet dünyası demek de kimse inkar etmez ki Google reklamları demektir. Günümüzde neredeyse herkesin internet açılma sayfası Google arama sayfasıdır.

Google, diğer reklam çeşitlerinden çok daha düşük maliyetlidir. Komik miktarlarla uzun süre reklamlar sürdürülebilir.

Google reklamlarında reklamı yapılan sektörle ilgilenen insanlara direkt olarak ulaşmak söz konusudur. Kah ararlar kah incelerler kah bir yerlere not ederler. Fakat Google reklamlarında özellikle ilk üç sırada reklam veren firmalar mutlaka arayana ulaşır. Bunun için Google aramalarında istediğini arayan insan gibi yerinden kalkması gerekmemektedir.

Google reklamlarıyla yurt dışında da garantili bir şekilde herhangi bir risk altında kalmadan, sözleşme ya da herhangi bir prosedüre maruz bırakılmadan rahatlıkla reklam yapıp firma bilgileriyle insanlara ulaşabilir.

Google reklamları her bölgede, her şehirde ticaret dengelerini değiştirmiştir. Eskiden referansla insanlar iş yaparken şimdilerde referans hala önemli olmakla birlikte Google’ da hem reklam hem de site bilgileri olarak yer almamak büyük kayıptır. Holding çapında olsa bile bir firma Google’ da tanıtımlarına yeterince zaman ve bütçe ayırmadıysa aslında var olmuş sayılmaz. Dahası yine söz konusu firmanın yüzde biri kadar bile olmayan bir firma güzel ve kurallara uygun bir şekilde yapılmış bir web sitesine ve küçük bir bütçe karşılığında yapılan Google reklam tanıtımına sahipse çok daha avantajlı ve karlı durumdadır.