Tıklama Başı Maliyet (TBM) Nedir?

Google Reklamları açık arttırma usulü işleyen bir sistemdir. Sol tarafta en fazla üç sağ tarafta en fazla sekiz olmak üzere en dolu, en rekabet içeren sektörler Google birinci sayfasında on bir reklamla var olan sektörlerdir.

Sıralama sol taraftan başlar, sağ tarafta en altta yer alan reklam sahibine kadar gider. Birinci sırada olan, sol en üstte pembemsi olan bölümde yer alandır. En son sırada olan ise sağ tarafta dizili olan reklamlardan en alt sırada olan reklam sahibidir. Rekabet koşullarını da tıklama başı maliyetini  de belirleyen en son sırada bulunan reklam sahibidir aynı zamanda.

Google reklamı vererek ilk sıralarda bulunuyorsanız ve reklamınız bu şekilde gösteriliyorsa sitenize tıklayan herhangi bir insan sizde bir maliyet doğuruyor demektir. Reklama girdiğiniz anahtar kelime dediğimiz sektörünüzü alakadar eden kelimelerden birini yazıp rakiplerinizle birlikte bulunduğunuz arama sonucu sayfasına giren potansiyel bir müşteri sizin reklamınıza tıklayıp sitenize girerse bu, Google reklamı için ayırdığınız miktardan düşülür. Buna tıklama başı maliyet denir.

Tıklama başı maliyet içinde bulunduğunuz sektöre ve rekabet koşullarına göre değişmektedir. Hiç Google reklamı almayan sektörler de olduğu gibi reklam vermek için sıra beklemek zorunda olan sektörler de mevcuttur. Nakliye firmaları, turizmciler bunlara örnektir.

Az önce de belirtildiği gibi tıklama başı maliyeti reklam veren firmalar arasında en alt sırada çıkan belirler. Google reklamı açarken, bir tıklama başına verilen teklif sorulmaktadır. En alt sırada çıkan kişi ne kadar teklif verdiyse ondan bir üst sırada çıkmak isteyen firmanın bir tık daha yüksek teklif girmesi gerekmektedir. Bu sayede aynı işi yapıyor, belki de aynı sayıda müşteri potansiyeline sahip olsalar bile birinin reklam bütçesi diğerinden daha yüksek olacaktır.  Çünkü biri diğerinden daha üst sıralarda çıkmak istemektedir.

 

Bir sektörde tıklama başı maliyetinin kestirilebilmesi tecrübeyle sabit olabilir ama yine de tam olarak bilinemez. Google reklamı açılırken isteğe göre yüksek ya da düşük teklif verilerek hangi bölgede reklamın yayınlandığı gözlenerek tıklama başı teklif durumu ayarlanabilir. En düşük teklif ile en yüksek teklif arasında çok büyük farklar olmaması durumunda genelde ilk sıralarda olmak olumlu sonuçlar doğuracaktır. Fakat bazı sektörlerde birinci sırada olmakla üçüncü ya da dördüncü sırada olmak müşteri akışı açısından fark doğurmamaktadır. Böyle durumlarda bütçeyi kontrollü kullanmak açısından ilk sıralarda yer alma konusunda ısrarcı olmamak da gerekebilir.