Yurtdışında Google Reklamları

Google reklamlarının yaygınlığı ve esnekliği malum. Geniş potansiyel müşteri kitlesi ve ölçülebilir / denetlenebilir ücretlendirme sisteminin yanında yüzbinlerce reklamveren tarafından tercih edilmesinin bir sebebi de sağladığı özelleştirme / kişiselleştirme olanakları; yerelleştirme ve globalleştirme (uluslararasılaştırma) ise bunlardan çok önemli iki tanesi. Halihazırda anahtar kelime seçimlerinden doğru hedef kitleye ulaşma olanağı sunan, yayın saati ve süresi gibi birçok özelleştirme detayı sunan Google reklamları, yerelleştirme ve globalleştirme seçenekleri ile de reklamın yayınlanmasını istenilen şehri, bölgeyi, ülkeyi, reklam dili, para birimi, tarih sistemi vb. sayısız detayı da kullanıcının tercihlerine bırakıyor.

Yurtdışında Google reklamları kullanmak, ürününüzü bağlı olduğunuz yerden dünyaya sunabilmek için belki de en ekonomik ve etkili yollardan biri. Klasik reklamcılığın uluslararasılaştırmayla olan ilişkisi düşünüldüğünde ortaya çıkan birçok iletişim sorunu Google reklamlarının yurtdışında kullanılmasıyla geçerliliğini yitiriyor. Şirketinizin / kurumunuzun bağlı olduğu yerelden yapacağınız akıllıca tercihler ile yüksek maliyetlere girmeden müşteri portföyünüzü onlarca ülkeye yayabilirsiniz.

Ama Nasıl?

Başlangıç olarak Google'ın etkin olduğu 170'den fazla ülkede, 40'dan fazla dilde yayın yapabilmeniz mümkün. Elbette bu olanaklarınızın bir tasviri sadece. Doğru olan hedef kitlenizi iyi belirlemek ve kampanyanızda üzerine odaklanmak. Bu noktada uluslararası çalışmanın getireceği yan etkilere karşı da hazırlıklı olmanın gerekliliği ortada; Google reklamınızı istediğiniz ülkenin diline çevirebilme yetisine sahip, ancak potansiyel müşterilerinizden olası geri dönüşler konusunda hazırlıklı olmanız gerekmekte, örneğin o ülkenin diliyle karşılık verebilecek kapasitede olmak gibi. Global geçerliliği olan bir dil kullanmanın önemi de burda ortaya çıkıyor; eğer yerelleştirmeye ayıracak fazla kaynağınız (zaman, para, personel vb.) yoksa muhtemelen sizin için en uygun olan seçenek –konumu düşünüldüğünde- ingilizceyi kullanmak olacaktır. Ayrıca, reklam vermeye hazırlandığınız ülkenin/bölgenin kültürüne ve günceline karşı duyarlı olmak kitlenizi çekmek için kullanabileceğiniz bir başka etkin yöntem denilebilir. Sonuç olarak bu gibi birçok değerlendirilmek için sizin ellerinizde.

Maliyet olarak ise uluslararası çalışmanın normale göre biraz daha pahalı olacağı aşikar. Ancak olası getirileri düşünüldüğünde ve diğer alternatifleri değerlendirildiğinde bunun karşılanabilir olduğu açıkça ortada.